Kā barot kaķi?

Kaķi, tāpat kā suņi, ir plēsēji. Tomēr ir nozīmīgas atšķirības starp suņu un kaķu barošanu.

Pirmkārt,  kaķiem ir jāēd svaigs ēdiens. Kaķi nespēj tikt galā ar baktērijām un toksīniem, tik labi kā to spēj suņi; kaķi ir ļoti jūtīgi pret šādām lietām un neēdīs neko, kas ir sabojājies. Šī iemesla pēc kaķi nereti tiek saukti par izvēlīgiem ēdājiem. Viņi ir izvēlīgi, jo tiem ir labs iemesls tādiem būt. Kad barojat kaķi pēc raw, ievērojiet, ka kaķa barībai vienmēr jābūt svaigai. Protams, to var sasaldēt un tad atkausēt, taču nekad nedodiet iestāvējušos gaļu - atstājiet to suņiem.

Kaķim noteikti ir jāēd katru dienu, tas nebūs prātīgi ar to cīnīties par tēmu "kurš kuru", ja kaķis izlēmis, ka tam kaut kas negaršo. Jums noteikti jāpanāk, lai kaķis kaut ko apēd katru dienu, pat tad, ja tas nozīmē, ka jēlajai gaļai jāpievieno komerciālās barības, pretējā gadījumā kaķis var saslimt ar aknu lipidozi.

Domāju,ka Jums jau ir labi zināms,ka kaķiem ir nepieciešams uzņemt taurīnu ar barību. Labās ziņas ir, ka tas ir atrodams praktiski jebkurā gaļā un īpaši daudz tā ir liellopu sirdīs. Kā arī svarīgi -NEMALIET kaķa barību ,jo tas pakļauj gaļu lielākai gaisa ietekmei, taurīns oksidējas un kaķis vairs nesaņems tik daudz taurīna cik tas saņemtu, ja šo pašu gaļu ēstu nemaltā veidā. Piedevām malšana rada labvēlīgu vidi baktērijām, kas patērē taurīnu un jūsu kaķis rezultātā saņem vēl mazāk, sev tik nepieciešamā taurīna. Ja jūs tomēr izvēlaties malt, jo citādi kaķis nevar vai negrib grauzt kaulus, tad noteikti barībai pievienojiet nemaltu liellopa sirdi vai mākslīgo taurīnu.

 

Jēli kauli kaķim

Kā dod kaķim kaulus? Kaķi var ēst tos pašus produktus, ko suņi - tikai mazākās porcijās un svaigus. Tie var ēst dažādus putnu kaulus, jēru, liellopu, cūkgaļu, zivi, kazu, teļu. Barojot kaķi Jums būtu jāmēģina atdarināt vesela medijuma proporcijas. Daži kaķi neēd to dzīvnieku gaļu, kas, parasti, nav viņu medījuma sarakstā, tas ir, dzīvniekus, ko tie paši nespētu nomedīt -liellopus, jērus, cūkas u.t.t. Taču tas nenozīmē, ka nevajadzētu šīs gaļas pamēģināt. Dažreiz kaķi tomēr mēdz mainīt savas domas. Triks ir mēģināt piedāvāt dažādus gaļas veidus, pat ja tas nozīmē, ka jūs jaucat kopā nemīļāko gaļu ar mīļāko. Plus, tā kā liellopa aknas, nieres un sirdis ir ļoti vērtīgas, būtu tomēr vērts pieradināt kaķi šīs lietas ēst.

Kad barojat savu kaķi ievērojiet,lai ēdiens ir

  • svaigs
  • silts

Lielākā daļa kaķu nemīl sasalušu vai aukstu ēdienu. Vienkārši ielieciet jau atkausēto gaļu uz 10 minūtēm silta ūdens peldē, bet ievērojiet, lai ūdens nav pārāk karsts un gaļu neapvāra. NEKAD nelieciet kaulus atkausēties mikroviļņu krāsnī! Tā cep no iekšpuses uz ārpusi. No ārpuses gaļa var būt vēl vēsa, bet kauls iekšā jau cepts, tādējādi tas kļūst trausls un dalās asās šķēpelēs.


Daudzums un barošanas biežums

Mazus kaķēnus baro vairākas reizes dienā. Pieaugušus kaķus divas vai vienu reizi dienā.

Pieaugušam kaķim dod 2-3% no tā svara. Kaķēniem dod cik tie paši vēlas ēst( ja tomēr kaķēns izrādās ļoti rijīgs, tad 2-3% no vēlamā svara, kad kaķēns būs pieaudzis ), tie dabīgi paši spēj regulēt cik daudz tiem nepieciešams un vairāk par to neēdīs. Galvenais ir skatīties, kā jūtas kaķis, ja izskatās, ka tas ir par tievu - palieliniet gaļas daudzumu, ja šķiet, ka kļūst par apaļu - samaziniet.

 

Pieņemsim, ka jums ir pieaudzis kaķis, kas sver 6 kilogramus, kaķis ir diezgan aktīvs, tāpēc dosim tam 3% no viņa ķermeņa svara.

(3/100) x 6=0.18 - tātad dosim šādam kaķim dienā 180 gramus.


Kaķis ir obligāts gaļēdājs!

Iespējams daudziem šis varētu nākt kā jaunums, taču kaķi spēj pārstrādāt tikai dzīvnieku valsts izcelsmes produktus. Tas nozīme, ka tiem nav vajadzīgi barībās atrodamie rīsi, kukurūza, kvieši un dažādie dārzeņi - kaķis tos nespēj pārstrādāt un tie ir pilnīgi lieki viņa uzturā. Visas nepieciešamās vielas kaķis var dabūt no gaļas, kauliem, orgāniem, droši šim sarakstam drīkst pievienot arī jēlas olas. Un, protams, visai gaļai ir jābūt jēlai. Tas vispār šķiet loģiski, kad mēs apstājamies un par to padomājam - kurš kaķis dabā ēd vārītu vai kā citādi apstrādātu gaļu? Ēst jēlu ir dabīgi.



Ceļš uz hroniskām saslimšanām

Vai ir pārsteigums, ka plēsējs, kas visu mūžu tiek barots ar sev nepiemērotu, dārzeņiem un graudagiem pārbagātu, termiski apstrādātu, konservēto un sauso barību cieš no hroniskām slimībām?

Un kad šāda diēta tiek kombinēta ar regulārām atblusošanām un attārpošanām, ar pārlieku biežu vakcināciju, top skaidrs kādēļ tik daudzi dzīvnieki cieš no hroniskām saslimšanām.


Labāka mutes veselība

Kaķi,kas tiek baroti ar raw diētu, ir spiesti lietot savus žokļus un zobus tā kā tas ir paredzēts. Tas viss nodrošina tīrus, baltus zobus un veselīgas smaganas, kas savukārt, jebkuram dzīvniekam, ietekmē vispārējo organisma veselības stāvokli.

Kaķis pa kreisi ir barots ar komerciālo barību. Šis dzīvnieks cieš no smagas periodontālas slimības un tā zobi ir noklāti ar zobakmeni. Šis ir rezultāts tikai tam, ka dzīvniekam tiek dota tam pilnīgi npiemērota barība. Kaķis pa labi tiek barots pēc prey modeļa un rezultātā var lepoties ar skaistiem, baltiem zobiem. Tas ir tāpēc, ka zobi tiek "diegoti" un noberzti katrā reizē, kad kaķis saņem gaļas gabalu un veselus kaulus.

 

Smirdīga kaķa elpa nav tikai nepatīkama, tas liecina par to, ka dzīvnieks tiek nepareizi barots. Ja kaķim dod veselus kaulus un karkasus, tas parasti samazina šo problēmu, vai tā izzūd pavisam.


Nekādas malšanas!

Kamēr vien Jūsu kaķim ir zobi-

NEKĀDAS GAĻAS MAŠĪNAS

NEKĀDAS MALŠANAS

UN NEKĀDAS JĒLAS, MALTAS BARĪBAS

Jūsu kaķa zobi ir dabīga gaļas mašīna. Miljoniem gadu, vēl pirms tika izgudrotas gaļas mašīnas, kaķi ir veiksmīgi iztikuši bez tām.

Malta barība nav dabīga. Neviens kaķis dabā neēd maltu medījumu, tie nestāv krūmos pie savām gaļas mašīnītēm un nemaļ savu medījumu pirms tā ēšanas. Kaķa žokļi un zobi ir radīti, lai perfekti sasmalcinātu gaļu un kaulus. Ja kaķim tiek doti malti produkti un tas tos nelieto, pastāv laba iespēja, ka tas vispār paliks bez zobiem. Nepatīkamais fakts ir, ka, ja kaķis nelieto savus zobus tā kā tas ir dabā paredzēts, tie var kļūt slimi, izkrist vai tos var nākties izraut.

Ilgākā laikā posmā malta barība var novest pie aplikuma un zobakmeņa, kas savukārt novest pie smaganu iekaisuma


Pāriešana uz raw

Ja Jūsu kaķis visu laiku ir ēdis komerciālo barību, tad jāsaprot, ka pāriešana uz raw var prasīt zināmu laiku un pacietību.

Katrs kaķis ir citāds. Kāds metīsies ēst jūsu jauno piedāvāto maltīti tā it kā visu mūžu būtu gaidijis, kad Jūs sapratīsiet, kas viņam nepieciešams, citam tas var prasīt vairāk laika.

Kaķēni uz raw pāriet bez problēmām, gandrīz tūlītēji.

Ja līdz šim kaķim sausā barība bija pieejama 24/7 - aizveriet šo diennakts bufeti! Lai pārietu uz raw, ir jāpārstāj dot sausā barība. Tas nenozīmē, ka tā ir jānoņem uzreiz un pavisam. Jūs varat to piedāvāt dažas reizes dienā uz īsu brīdi. Ja kaķim barība ir pieejama visu laiku un tas ir pieradis tikai uzkost, uzkost un uzkost, tas var tā arī nekad neizjust izsalkumu, lai sagribētu pamēģināt ko jaunu. Ja kaķis ir ēdis tikai sauso barību, nevajag viņam uzreiz atņemt viņa "rolltonu". Piedāvājiet to dažas reizes dienā uz 20-30 minūtēm, kad kaķis ir beidzis ēst, novāciet bļodu.

Šādām ēdienreizēm ir sava jēga. Tas palīdzēs apturēt kaķa atkarību no šīs šķiedrvielām un ogļhidrātiem bagātās barības un liks tam laiku pa laikam sajust arī izsalkumu.

 

Ja jūsu kaķis nav ar mieru ēst jēlu gaļu, sāciet ar to, ka nomainat sauso barību pret konserviem, tie ir nedaudz tuvāki svaigai barībai, tiem ir līdzīga konsistence un palīdzēs kaķim atradināties no cietajiem cepumiem. Ja kaķis labprāt ēd konservus, jūs varat sauso barību noņemt uzreiz - uz neatgriešanos. Ja ne - kādu brīdi jauciet konservus kopā ar sauso barību, pakāpeniski samazinot sausās barības  daudzumu un palielinot konservu daudzumu.

 

Nekad, principa pēc, neturiet kaķi badā! Tas var novest pie aknu lipidozes, kas kaķiem var būt arī fatāla. Tas nozīmē, ka, ja kaķis vēl neēd pietkami daudz svaigas barības,dodiet tam klāt to, ko tas ēdīs.

 

Tātad kā īsti pāriet uz raw, ja kaķis īsti nevēlas ēst jēlu gaļu un orgānus?Jau iepriekš minētajiem konserviem pamazām piejauciet klāt jēlus gaļas gabaliņus, pakāpeniski palieliniet gaļas daudzumu, samaziniet konservu daudzumu. Kaķi ir pieraduši, ka komerciālās barības ir diezgan smirdīgas un vienkārši neatpazīst jēlu gaļu kā ēdienu.

 

Kaķa iepazīstināšana ar raw.

Sāciet ar nelielām devām, sagrieztiet pāris gaļas gabaliņus, nelielos kubiņos un nolieciet tos uz plakanas virsmas, piemēram, šķivja, izmētātus pa to, lai tas tik ļoti nemulsina kaķi un tas varētu gaļu izpētīt un, cerams, mēģināt pagaršot.

 

Jūsu mērķis ir panākt to, ka kaķis spēj tikt galā ar gaļas gabaliem, kas ir vismaz peles izmērā un viņam nāksies iemācīties apēst arī kādu kaulu. Taču kaķi, kas raduši ēst sauso barību, parasti, neprot grauzt un tiem ir arī diezgan vāja žokļa muskulatūra, tāpēc no sākuma nodarbiniet savu nazi un tikai pēc tam, kad kaķis būs iemācījies kožļāt un tā žoklis būs kļuvis spēcīgāks, piedāvājiet tam lielākus gabalus, līdz beidzot nonāksiet līdz kauliem. Iesākumā var mēģināt kaulus no vistas karkasa, jūs varat mēģināt arī putnu gaļas ribas, truša ribas un zivju ribas.

Daudzi baidās dot kaulus, jo mums ir iepotēts, ka visi kauli ir bīstami, kaut patiesībā tie ir termiski apstrādāti kauli, kas ir bīstami.

 

Proporcijas

 Jūsu kaķim vajadzētu saņemt 80% gaļas, 10% kaulus un 10-15% orgānu, no kuriem puse ir aknas. Pie orgāniem neskaita sirdis, plaušas, kuņģus, mēles, vistu māgas. Šis viss nav jādod vienā reizē, drīzāk ilgākā laikā periodā. Atcerieties, ka daudz kaulu var izraisīt aizcietējumu, bet daudz orgānu caureju.

 

Piemēri

Gaļas bez kauliem

  • vista
  • tītars
  • jērs
  • cūkgaļa
  • liellops
  • zivs(īpaši treknās,zivis kā lasis)
  • teļš
  • trusis
  • jebkura veida sirdis

Gaļīgi kauli

  • trusis
  • pīle
  • zivis
  • vistu spārni,ribas,kakli
  • tītaru ribas un spārnu gali
  • nelielas cūku un jēra ribas(lai arī par lielu,lai sagrauzto kaķis šos var plūkāt,tādejādi sev nodrošinot zobu tīrīšanu)

Jēli orgāni

  • aknas
  • nieres
  • pauti
  • smadzenes
  • liesa

Jēlas olas arī ir ļoti vērtīgas, olas dzeltnumā ir atrodami visi nepieciešami vitamīni. Jēla ola ar visu čaumalu pati par sevi jau ir vērā ņeamama ēdienreize, bet pat ja kaķis nevēlas ēst čaumalu,tā tāpat ir vērtīga. Divas olas nedēļā būs lielisks papildinājums kaķa diētai, tikai paturiet prātā, ka olas baltums var izraisīt nelielu caureju, kaķiem, kas ir nesen sākuši ēst pēc prey modeļa.

Nekādi papildus vitamīni nav nepieciešami.


Ēdienkarte

Ēdienkarte izveidota pieņemot, ka kaķis sver 6kg un saņem 3% no sava ķermeņa svara dienā. Tātad 180 grami dienā

1. diena

180 grami vistas bez kauliem-vistas gaļa,vistu sirdis un māgas

2. diena

120 grami liellopa gaļas(skeleta gaļa+sirds,plaušas)+ viena vesela jēla ola

3. diena

180 grami laša ar asakām(piemēram laša ribas)

4. diena

120 grami cūkgaļas(gaļa+sirdis, plaušas)+viena vesela ola

5. diena

50 grami liellopa aknas+50 grami mikss no liellopa nieres,liesas,pautiem,smadzenēm+80 grami vistas ribu.

 

Šis ir tikai piemērs,gaļas veidus var mainīt,galvenais raudzīties,lai ir dažādība-vismaz 4 dažādu dzīvnieku proteīni. Ja Jūsu kaķim rodas caureja no tik daudz orgānu gaļas vienā reizē, Jūs droši drīkstat dot to, nevis katru piekto dienu, bet katru dienu, katru otro dienu vai katru trešo dienu - kā Jums un kaķim patīk labāk.  Kā arī, ja kaķis nepanes tik daudz kaulu vienā reizē un veidojas aizcietējums, Jūs varat tos dod biežāk un mazākās porcijās.