Kā barot suni?

Cilvēkiem, kas ir iesācēji raw barošanā ir daudz jautājumu- "kā sākt?", "ko tieši dot?", "cik daudz dot?".  Bieži vien nezināšana ir kā barjera suņa diētas nomaiņa, īpaši, ja vetārsts ir pret raw barošanu.

Raw barošanas vadlīnijas

Jāatcerās

  • Balanss ilgākā laikā periodā

80% gaļas, cīpslu, ādas, tauku. Šeit iederās arī tādi orgāni kā sirds, plaušas, kuņģi.

10% kaulu

5% aknu

5% citu iekšējo sekretoro orgānu

  • Gaļā ir daudz fosfora, kaulos daudz kalcija. Ja dosiet gaļu kopā ar 10% kaulu, izveidosiet pareizo kalcija un fosfora attiecību. Veselam dzīvniekam, olai ar čaumalu, zivij ar asakām ir pareizās proporcijas.
  • Cūkgaļu sasaldē uz 2 nedēļām, lai izvairītos no iespējamajiem parazītiem.
  • NEKAD nedot jebkādus citus kaulus kā vien tikai jēlus. Kā arī nekad neatkausēt kaulu mirkoviļņu krāsnī, tā cep no iekšpuses uz āru, kamēr gaļa ārpusē vēl šķiet vēsa, kauls iekšpusē jau ir izcepies, trausls un bīstams.
  • Liellopu trahejas, vistu un tītaru pēdas ir dabīgs glukozamīna un hondroitīna avots.
  • Ogļhidrāti sunim nav vajadzīgi(skatīt mītu sadaļu).

Rasels Svifts (Russel Swift, D.V.M.) uzskata, ka graudi nomāc imūnsistēmu.Tie rada gļotainu vidi zarnās, kas ir lieliska mājvieta parazītiem. Kā arī graudi ir vainojami pie zobakmens un aplikuma veidošanās, sliktas elpas un vēdera pūšanās.


Cik daudz dot?

Lielākā daļa suņu ēd 2-3% no sava PIEAUGUŠĀ ķermeņa svara dienā.

 

10kg smagam sunim būs vajadzīgi 200g dienā, ja dosiet 2% no ķermeņa svara un 300g, ja dosiet 3%.

Aprēķins

(2/100) x 10=200g

Ja tikko esat sākuši,  labāk sākt ar 2% no ķermeņa svara un pēc tam, ja nepieciešams, palieliniet daudzumu.

Barošanas biežums -

suņiem virs 6 mēneši - 2x dienā

4 - 6 mēneši - 3x dienā

līdz 4 mēneši 4 vai vairāk reizes dienā.

Vērojiet savu suni, to, vai barojat pietiekami, ir vienkārši noteikti,  paskatoties uz suņa ribām, tām būtu jābūt sajūtamām uz tausti, bet ne redzamām uz aci.

Ko dot

Ja Jūsu suns daudzus gadus ir ēdis sauso barību, sāciet lēnām. Sāciet ar vienu gaļas veidu, piemēram, vistu, dodiet to divas nedēļas, ja suns jūtas labi pakāpeniski pievienojiet citu gaļu. Ar laiku varēsiet mainīt gaļas veidus kaut 2x dienā, bez problēmām.

 

Kucēni

Kucēniem dod 2-3% no viņu vēlamā PIEAUGUŠĀ SVARA. Prognozējiet aptuveno pieauguša suņa svaru. Respektīvi barības daudzums suņa dzīves laikā nemainīsies, cik Jūs tam devāt 2 mēnešu vecumā, tik dosiet arī 2 gadu vecumā.

 

Kucēnus var sākt barot pēc raw uzreiz kā tie sāk ēst - 3 nedēļu vecumā. 4 nedēļu vecumā tiem jau var piedāvāt mīkstākus kaulus no vistu karkasiem, 6 nedēļu vecumā tie jau ir spējīgi bez problēmām sagrauzt vistu spārnus, ribas, trušu ribas un zivis. Kad kucēnam ir nomainījušies zobi, var sākt dot tādus pašus kaulus kā jau pieaugušiem suņiem.

 


Ēdienkarte startam

1. nedēļa-vistas fileja ar karkasu

2. nedēļa vistas šķiņķis ar muguru+vistas fileja

3.-4. nedēļa neliela vistas ceturtdaļa+gabaliņš liellopa

5.-6. nedēļa vistas spārns+liellops

Šeit var palielināt no 2% ķermeņa svara uz 2,5%

7.-8. nedēļa vistas ceturtdaļa+ cūkgaļa

9.-10. nedēļa cūku ribas+ liellopa gaļa+2x nedēļā jēla ola

11.-12. nedēļa cūku ribas+liellopa gaļa+neliels gabaliņš aknas

13.-14. nedēļa cūku ribas+liellopa gaļa+nedaudz vairāk aknas

15.-16. nedēļa cūkas ribas+liellops+ neliels gabaliņš nieres(5% no dienas normas)+ neliels gabaliņš aknas(5% no dienas normas),2x nedēļā jēla ola

17.-18. nedēļa vistas ceturtdaļa+liellopa sirds+ liellopa nieres,2x nedēļā jēla ola

18.-19. nedēļa vista ar kaulu_liellopa sirds,aknas,nieres,2x nedēļā jēla ola

 


Kādus kaulus dot?

Skatoties realistiski, ko suņu bars varētu nobedīt? Govi maz ticams, tātad no tās kauliem labāk izvairīties, īpaši mazo šķirņu suņiem, jo tie varētu izrādīties par cietu un nodarīt kaitējumu zobiem.

Cūkas, putnu, jēra, kazu, trušu, zivju. Būtībā visu, ko Jūsu suns spēj sagrauzt un apēst. Arī veselas galvas droši drīkst dot.

 


Zivis

Zivis vēlams dot divas reizes nedēļā. Dodiet treknās zivis, tādas kā laši un foreles, jo tās satur nepiesātinātās taukskābes, kas ir ļoti vērtīgas Jūsu sunim.


Orgānos ir vitamīni!

Orgāni ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām!

Aknas - tajās ir ļoti daudz A vitamīna kā arī K; E; D vitamīni. Aknas ir lielisks minerālvielu avots, tās satur cinku, mangānu, selēnu un dzelzi. Tās satur arī visus B grupas vitamīnus, biotīnu, folskābi un C vitamīnu. Kā arī Omega - 6 un Omega - 3.

Nieres - satur daudz labas kvalitātes proteīna, omega taukskābes, vitamīnus A; D; E; K. Tās ir labs dzelzs, cinka un  B vitamīna avots.

Sirds - lielisks proteīna avots, satur B grupas vitamīnus, cinku, nedaudz A vitamīna un taurīnu, kas ir ļoti nepieciešams sirds veselībai.

 

grūsnu kuču barošana

Grūsnas un laktējošas kuces ir jābaro mazliet atšķirīgi, tām, galu galā, ir jāspēj parūpēties par savu nākamo paaudzi.

Pirmās 5 grūsnības nedēļas kuces diētā nemaina neko, vien no uztura izņem aknas. Aknās ir daudz A vitamīna, ir novērotas sakarības starp A vitamīnu un vilka rīkles veidošanos, tāpēc šajā laikā no aknām izvairās.

Sākot no 5. grūsnības nedēļas uzturā tiek atgrieztas aknas barības daudzums palielināts par 20%. Tātad, ja iepriekš kuce dienā apēda, piemēram, 200 gramus, tad tagad tā ēd 240. Turpmāk katru nedēļu līdz dzemdībām, šādi turpinam palielināt izbarotās barības daudzumu.

10 - 14 dienas pirms plānotā dzemdību datuma kucei dod maz kaulu vai nedod tos nemaz, tas atvieglos gaidāmo dzemdību procesu.

 


Kucēnu piebarošana

Šī ir izmēģināta un pierādīta diēta, tā rada veselīgus un priecīgus kucēnus.

1. diena

Rīts

Lai noskaidrotu vai kucēni ir gatavi sākt ēst paši, tiem sākumā piedāvā veselus vistu spārnus, ja kucēni ir gatavi savai pirmajai maltītei, tie tos zelēs, kodīs, grauzīs un mēģinās apēst, ko viņi, protams, vēl nespēj. Atstājam kucēnus ar spārniem uz 15 minūtēm un ļaujam tiem paplēst cik nu viņi to spēj un iesūtam iekšā mammu, lai uzkopj to, kas palicis pāri un pabaro mazos. Vienmēr pēc katras maltītes ļaujiet mazuļiem uzdzert mammas pienu, tas palīdzēs to gremošanas sistēmai.

Vakars

Vakarā piedāvājam kucēniem ar visiem kauliem samaltu vistas gaļu.

Ja šajā posmā kucēni atsakās ēst, tātad ir vēl par agru. Turpinam katru rītu piedāvāt veselus vistu spārnus, lai stimulētu viņu interesi un piedāvājam baltu barību, tad, kad kucēni izrāda aktīvu interesi par veselajiem spārniem.

Atstājam kucēnus ar barību 15/20 minūtes un iesūtam iekšā mammu uzkopt un pabarot kucēnus.

 

2. diena

Agri no rīta no rīta noliekam kucēniem vistu karkasus, lai tie padarbojas ap tiem.

Mazliet vēlāk no rīta un vakarā malta vista ar kauliem. Pieejamā vietā jānovieto sekls trauks ar dzeramo ūdeni.

3. diena

Agri no rīta nolieka vistu karkasus, lai kucēni ap tiem darbojas. Šādi kucēni ātrāk iemācīsies ēst veselus gabalus un no maltas abrības varēs pāriet uz vistu mugurām, spārniem un citām lietām.

3 ēdienreizes ar maltu vistu ar kauliem

 

4. diena

4 ēdienreizes ar malto vistu

5. diena

No rīta malta vistas gaļa. Mazliet vēlāk var piedāvāt liellopu cukurkaulus vai stobrkaulus, izņemto ārā kaulu smadzenes, lai kucēni vienkārši padarbojas un mācās grauzt. Ļaujam kucēniem padarboties 20/25 minūtes, pēc šī laika tiem vajadzētu pamazām sākt aizmigt. Aizvācam kaulus. 

Šodien otrā ēdienreize tiek aizstāta ar maltu liellopu kuņģi.

Trešā ēdienreize ir atkal malta vista un vakaru noslēdzam ar kuņģi.

 

Ja jauninājums diētā vainagojas ar mīkstu vēdera izeju, atgriežamies pie maltas vistas, kamēr gremošana noregulējas.

6. diena

Rītu sākam ar maltu vistu. Kā otro ēdienreizi piedāvājam maltu liellopu gaļu, kurai klāt piemalti arī vistu kauli(10% no kopējās masas). Mums, diemžēl, nav pieejami gatavi malti maisijumi, bet ja Jums ir gaļasmašīna, kas spējīga samalt arī liellopu kaulus, noteikti dariet tā.

Trešā ēdienreize ir malta vista, kā ceturto ēdienreizi piedāvā atkal maltu liellopu ar vistu kauliem. Pa starpai varat kucēniem piedāvāt liellopu kaulus, vistu karkasus vai citus lielus gabalus, kur patrenēt savus žokļus.

 Pēc šāda paša principa kucēnus iepazīstina ar dažādiem gaļas veidiem- jēru, trusi

 

Tikai 22. dienā pēc piebarošanas sākuma kucēniem pirmo reizi tiek piedāvāti subprodukti, pavisam neliels daudzums aknu

26. dienā piedāvājam maltas zivis, reņģes der.